درد در حوزه پزشکی

درد در حوزه پزشکی

 

درد در حوزه پزشکی چه جایگاهی دارد؟

       بحث درد، بحث روز دنیا و پزشکی است. از 6 سال پیش در ایران به این منظور رشته جدیدی ایجاد شد، رشته ای که 15 سال پیش در آمریکا و اروپا به نام رشته فلوشیپ درد یا دردشناسی ایجاد شده بود. ما نیز آموزشی فوق‌تخصصی را برای متخصصان علاقه‌مند به کنترل درد ارائه می‌کنیم. کنترل درد تا مدت‌ها حلقه مفقوده در علم پزشکی بود. به طور سنتی هرگاه یک زن زایمان طبیعی می‌کرد، می‌گفتند طبیعی است که درد را تحمل کند یا فردی که عمل جراحی انجام می‌داد و دردهای بسیار شدیدی داشت گفته می‌شد این درد طبیعی است. وقتی دردی مزمن هم می‌شد هیچ پزشکی جوابگو نبود و علم پزشکی هم به دنبال درمان درد نمی‌رفت. برای مثال سرطان با شیمی‌درمانی، درمان می‌شد و اقدامات پزشکی در اینجا پایان می‌یافت و گاه بیمار حتی برای تسکین درد خود به مواد‎‌مخدر روی می‌آورد. در حال حاضر کنترل و درمان درد در یک دوره دو ساله آموزش داده می‌شود. بهترین زمان برای کنترل درد در همان مراحل اولیه و قبل از مزمن شدن است چون وقتی درد مزمن شود تمامی‌جنبه‌های زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی فرد درد می‌کشد این تنها مساله‌ای جسمی ‌نیست چون درد دارای جنبه روانی هم هست و زندگی اجتماعی و فعالیت روزانه فرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

انجمن درد ایران چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

       انجمن درد ایران، انجمنی قدیمی‌ و زیر مجموعه انجمن جهانی درد است. سیاست‌های انجمن جهانی درد نیز در جهان به ویژه در آموزش و شناساندن درد به پزشکان و مسئولان سیستم بهداشتی بسیار تاثیرگذار بوده است. کنگره‌ای که در زمینه درد برگزار شده است، تصمیم دارد علاوه بر آموزش کنترل درد به مسئولان نیز در این زمینه اطلاع رسانی کند. مسئولین از این جهت باید در این زمینه مطلع باشند که در تصویب قوانین نقش دارند و بیمه‌ها باید از این خدمات حمایت کنند. وقتی رشته‌ای را وزارت بهداشت تصویب می‌کند باید بیمه‌ها نیز از آن حمایت کنند در حالی که این حمایت در حال حاضر صورت نمی‌گیرد.

طرح تحول نظام سلامت در این زمینه نتوانست تاثیر گذار باشد؟

       طرح تحول نظام سلامت کمک کرد. در این زمینه‌ها نیز پوشش بیمه‌ای به تصویب رسیده اما اجرایی نشده است. مشکل این است که وزارت بهداشت بعد از طرح تحول نظام سلامت بیمه این خدمات را نیز تقبل کرد و تمامی‌این خدمات دارای تعریف مشخص شد و در کتابچه تعرفه‌ها نیز قرار گرفت، اما هنوز ساز و کار اجرای آن مشخص نشده و این مساله به بزرگ‌ترین مشکل بیماران در این زمینه تبدیل شده است.

تاریخ انتشار : 25 آبان 1394
روزنامه سپید