آرتروز زانو را جدی بگیرید

آرتروز زانو از بین رفتن تدریجی مفصل زانو و یا ساییدگی آن است که اکثر در افراد بالای 50 سال رخ می دهد ولی امکان بروز در جوانان نیز وجود دارد.

آرتروز چیست؟

آرتروز به معنای التهاب یک یا چند مفصل در بدن است و تورم و سفتی در قسمت مورد نظر از علائم اصلی آرتروز به حساب می ‎آیند . هر مفصلی در بدن ممکن است به این بیماری مبتلا شود اما بروز این بیماری در مفصل زانو شایع تر است . آرتروز زانو ممکن است انجام بسیاری از فعالیت های روزمره همچون پیاده روی و یا بالا رفتن از پله ها را برای فرد مشکل کند . این بیماری دارای چندین نوع مختلف بوده و علاوه بر بزرگسالان ، افراد با سنین کم را نیز ممکن است تحت تاثیر قرار ‎دهد . اگرچه درمان قطعی برای بیماری آرتروز زانو وجود ندارد اما با این حال بسیاری از گزینه های درمانی به مدیریت درد این بیماری کمک کرده و روند پیشرفت آن را کنترل می ‎کنند.

آرتروز، التهاب و ساییدگی زانو درمان دارد؟

در کلینیک درد، ما به کمک روش‌هایی که به آنها درمان سرپایی یا کم‌تهاجم می‌گوییم، دردهای ناشی از آرتروز، ساییدگی و یا التهاب زانو را کنترل و درمان میکنیم.

استئوآرتريت، آرتروز يا ساييدگی مفاصل، شايع‌ترين نوع آرتريت (التهاب و آزردگی مفاصل) هست. زیرا  با افزایش سن، اضافه وزن و سبک زندگی نادرست و بی احتیاطی که امروزه بیشتر افراد جامعه در پیش گرفته اند، امکان ابتلا به این بیماری برای بیشتر افراد در آینده زیاد می‌باشد.

مفاصلی که دچار آرتروز میشوند

علاوه بر مفصل زانو سایر مفاصل بدن نیز ممکن است دچار آرتروز شوند. اما آرتروز در مفاصل زانو، مفاصل لگن، دست ها و ستون فقرات شایع تر است و در این مفاصل نیز ساییدگی مفصل میتواند مشکلاتی را در روند زندگی بیمار بوجود آورد.

سایر عوامل بروز آرتروز

عوامل دیگری مانند ژنتیک، جنسیت (خانم‌ها بیشتر از آقایان دچار آرتروزمیشوند)، فعالیت‌های نامناسب بدنی مانند بالا و پایین رفتن از پله به طور مداوم، مشاغل سنگین، ضعف عضلات ران، وجود آسیب‌دیدگی‌های قبلی و … در بروز ساییدگی مفصل زانو، تأثیرگذار می‌باشند.

علائم اصلی آرتروز یا ساییدگی مفصل زانو

۱. درد (درد خفيفی که هنگام راه رفتن و بالا و پايين رفتن از پله و ايستادن طولانی احساس میشود و با استراحت از بين میرود. محل احساس درد معمولاً در قسمت داخلی، خارجی و جلوی زانو احساس خواهد شد و با پيشرفت بيماری، درد هنگام استراحت هم آزار دهنده میشود.)

۲. حساسیت به لمس و فشار

۳. خشکی و سفتی زانو (معمولاً صبح‌ها پس از بیدار شدن از خواب)

۴. کم شدن دامنه حرکتی مفاصل

۵. احساس سایش و یا تق تق زانو هنگام حرکت

6. خالی شدن زانو

۷. ایجاد برجستگی‌های استخوانی اطراف مفصل و ورم زانو

۸. تغییر شکل زانوها (پرانتزی شدن و فاصله گرفتن زانوها از هم)

۹. تغییر الگوی راه رفتن

تشخیص

برای تشخیص آرتروز زانو از روش‌های زیر می‌توان استفاده کرد:

عکس برداری رادیولوژی: وضعیت غضروف‌ها با استفاده از تصویربرداری رادیولوژی مشخص نمی‌شود، اما امکان تشخیص از بین رفتن غضروف‌ها با مشخص شدن تنگ شدن فضای بین استخوان‌ها در مفاصل فرد وجود دارد. علاوه بر این عکس برداری رادیولوژی می‌تواند ایجاد استخوان اضافه (خار استخوانی) در اطراف یک مفصل را نشان دهد. به این ترتیب بعضی افراد می‌توانند از عکس برداری رادیولوژی برای تشخیص ابتلا به آرتروز قبل از ظاهر شدن علائم مربوط به این بیماری استفاده کنند.

عکس برداری ‌ام آر آی: در ام آر آی از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد عکس‌های دقیق از استخوان و بافت‌های نرم آن مثل غضروف‌ها استفاده می‌شود. ام آر آی معمولاً برای تشخیص آرتروز لازم نیست، اما می‌تواند اطلاعات بیشتری را در صورت پیچیده بودن شرایط در اختیار پزشک معالج قرار دهد.

آزمایش خون: آزمایش خون می‌تواند سایر عوامل مربوط به درد مفاصل همچون ابتلای فرد به آرتریت روماتوئید را مشخص کند.

آزمایش مایع مفصلی: پزشک معالج می‌تواند از یک سوزن برای خارج کردن مایع مفصلی بیمار استفاده کند. آزمایش و بررسی این مایع می‌تواند در تشخیص نقرص یا عفونت (این بیماری ها علائمی از جمله درد و التهاب در زانو را در پی دارند)، نقش مفید و تعیین کننده داشته باشد.

درمان آرتروز زانو

ساییدگی و آرتروز، قابل درمان نیست؛ زیرا طی یک پروسه طولانی ایجاد شده است. ولی میتوان آن را کنترل کرد و از پیشرفت این بیماری، جلوگیری کرد. به کمک روش های زیر میتوان تا حد زیادی پیشرفت آرتروز را کنترل کرد و جراحی مفصل زانو را به تعویق انداخت.

✔️ داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی

✔️ فیزیوتراپی، کاردرمانی، آب‌درمانی و ورزش تحت نظر متخصص و فیزیوتراپیست

✔️ تزریق ژل در فضای مفصل زانو که کار بسیار ارزشمندی در خصوص درمان دردهای زانو است.

✔️ پی آر پی

✔️ تزریق سلولهای بنیادی و ارتوکین تراپی

✔️ شاک‌ویوتراپی

✔️ ازون‌درمانی

و در نهایت عمل جراحی تعویض مفصل زانو