یکی از پیچیده ترین و بزرگترین مفاصل بدن مفصل زانو می باشد. این مفصل به دلیل تحمل وزن زیاد و شرایطی که دارد در معرض مشکلات زیادی قرار دارد و همواره باید مراقبت هایی ویژه برای این مفصل به عمل آوریم. یکی از مشکلاتی که بسیار شایع است صدا دادن زانو به هنگام نشستن و برخاستن و حتی به هنگام راه رفتن است.

 

در این مقاله از وبسایت دکتر مسعود هاشمی فوق تخصص درد به بررسی این مشکل میپردازیم و راه های پیشگیری و درمان را به طور مختصر شرح می دهیم

صدا دادن زانو ( تق تق کردن زانو )

همانطور که گفته شد مفصل زانو همواره در معرض صدمات است و نیاز به مراقبت های بیشتری دارد. صدماتی که در طول زندگی ممکن است برای زانو رخ دهد هر کدام بنا به دلایل خاصی بوده و علائم خاصی نیز به همراه دارند.

یکی از علائمی که بیشترین نگرانی را در بین افراد ایجاد میکند صدا دادن زانو است که باعث شکایت افراد زیادی می شود و نگرانی هایی به وجود می آورد. نگرانی اصلی که پس از احساس صدای تق تق زانو به وجود می آید احتمال آسیب در مفصل زانو و یا آرتروز زانو است.

باید بگوییم که احساس صدا در زانو به هنگام نشستن و برخاستن به خودی خود نگران کننده نیست و میتواند کاملا طبیعی باشد و در طول یک مدت زمان کوتاه برطرف شود. اما در صورتی که صدای زانو به همراه درد و ورم زیاد احساس شود توصیه می شود که جهت معاینه دقیق به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علل متداول صدا دادن زانو

حباب های گازدار

ترکیدن حباب های گازدار داخل مفصل میتواند شایع ترین دلیل صدا دادن زانو باشد. این شرایط میتواند به دلیل سایش رباط ها و تاندون ها به مفصل ایجاد شود. این نوع صدا دادن زانو معمولا با درد همراه نخواهد بود. در اصطلاح پزشکی به پدیده ترکیدن حباب های جمع شده داخل مفصل کویتیشن گفته می شود.

این وضعیت کاملا طبیعی بوده و نیاز به درمان خاصی نیست چرا که این حباب ها با انجام کارهای روزمره ایجاد شده و ترکیدن آن ها در داخل مفصل باعث ایجاد صدا شود و نمی تواند خطری برای مفصل ایجاد کند.

صدا دادن زانو به دلیل غضروف غیر متقارن

با گذر زمان و بالا رفتن سن غضروف شکل معمول خود را از دست داده و به حالت غیر متقارن تغییر ظاهر می دهد. به همین دلیل هنگام لغزش غضروف صدایی از محل مفصل زانو احساس می شود.

رباط ها

رباط ها بافت های نرمی هستند که باعث اتصال استخوان ها به هم می شوند. این بافت ها پس از حرکات زیاد ممکن است دچار گرفتگی شوند و گیر افتاد آن ها روی استخوان ها و یا سایر بافت ها میتواند باعث ایجاد صدای تق تق زانو شوند.

آرتروز زانو

آرتروز باعث نازک شدن غضروف انتهای استخوان ها می شود. با این شرایط سطوح مفصل استخوان سفت می شود و باعث آسیب دیدن غضروف و همچنین ساییدگی استخوان ها شود. با ایجاد این وضعیت زانو ها شروع به صدا دادن متعدد می کنند و این صداها با درد همراه است. طبیعی است که با مشاهده این وضعیت سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید

تشخیص دلایل صدا دادن زانو

همانطور که گفته شد صدا دادن زانو به خودی خود نگران کننده نیست و به دلابل معمولی مانند ترکیدن حباب های گازدار ایجاد شود. این شرایط طبیعی بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

اما در مواردی که صدا دادن زانو با درد و ورم همراه باشد هرچه سریعتر خود را به پزشک فوق تخصص درد و کلینیک درد برسانید. در کلینیک های درد پزشک با بررسی آزمایشات و تصاویر رادیولوژی زانو میتواند تشخیص دقیقی از منشا و دلیل درد همراه با صدای زانو داشته باشد.

درمان صدا دادن زانو

در بالا گفته شد که پزشک با بررسی آزمایشات و تصاویر پزشکی میتواند به درستی منشا درد را تشخیص دهد. در اینصورت پس از شناسایی مشکل و احتمالا تشخیص آسیب دیدگی پزشک می تواند درمان متناسب را برای بهبودی بیمار در نظر گیرد.

بنا به شدت آسیب دیدگی و دلیل اصلی ایجاد صدا درمان های متفاوتی وجود دارد که در کلینیک درد تا حد امکان از عمل های بسته و غیر تهاجمی برای بهبودی استفاده می شود و بیمار با کمترین دوره نقاهت می تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.